Pre nekoliko dana na konferenciji razvoja igara (Game Developers Conference), koja se održava u San Francisku, predstavljena je nova gaming platforma. Reč je o novoj konzoli, tačnije mikrokonzoli i novom game servisu koji ta konzola podržava. Međutim, sama mikrokonzola nije toliko revolucionarna koliko je sam servis, što omogućava čak i igranje novih igara bez mikrokonzole.
 

Reč je o novom servisu i kompaniji OnLive. Tokom sedam godina stealth razvoja, predstavili su ovaj novi koncept na ovogodišnjoj konferenciji, čime su izazvali mnogobrojne i raznolike reakcije, kako novinara tako i samih igrača. Tokom prezentacije koja je bila po malo bombastična i pretenciozna, vođa projekta je samouvereno demonstrirao ovaj novi koncept i izjavio kako prisustvujemo revoluciji u razvoju i igranju igara, može se reći i istorijskom trenutku za industriju igara.

Prama njegovim rečima, više nikada nećemo morati da posedujemo najnoviji hardware kako bi igrali najnovije igre. Sve što je potrebno je prosečan PC ili OnLive mikrokonzola i brz internet, tada uživanje može da počne!

 

o čemu se zapravo radi?

(šta to govoriš, bre!?)

Radi se o online servisu koji vam omogućava da pristupite najnovijim naslovima iz sveta igara. Izaberete igru koja vam se sviđa i jednostavno počnete da igrate. Bilo da je reč o vašem TV prijemniku u kom slučaju vam je potrebna OnLive mikrokonzola ili vašem prosečnom PC-u za koji vam je potreban samo mali plug-in za web browser. Ovaj servis na svojim serverima koji funkcionišu na principu cloud computinga, poseduje sve ove igre i iste izvršava, dok vama samo šalje video stream na TV prijemnik ili PC računar. Za ovo zadovoljstvo potrebna vam je minimalno 1.5mbps internet konekcija, dok je poželjno 5mbps za HD užitak. Prema njihovim tvrđenjima, razvili su poseban algoritam i video codec koji skoro nema gubitaka kvaliteta prilikom strimovanja. Takođe, poseban software i veoma brz hardware omogućavaju da ti serveri detektuju vaše akcije na kontroleru ili tastaturi i mišu, obrade te informacije, izvrše potrebne akcije u okviru igre, kreiraju video frame tog sadržaja i vama pošalju putem interneta na TV ili PC. Na ovaj način vi imate utisak da se igra izvršava kod vas na računaru i da reaguje besprekorno na vaše komande, dok zapravo sve se izvršava na njihovim serverima, čega vi niste ni svesni. Vi samo dobijate video materijal vaših akcija u okviru igre, nešto slično kao youtube snimak nekog gameplaya. Naravno, za ovo vam je potrebna veoma brza internet konekcija.

 

tehnologija:

Mikrokonzola se koristi u slučaju da želite da igre sa OnLive servisa igrate na vašem TVu. Ona u sebi ne poseduje neki gaming hardware, već običan internet modem sa konektorima za kontrolere i audio i video izlaz. Podržava HDMI tehnologiju prikaza slike, pored optičkog kabla za hi-fi sistem. Pomoću nje vi imate pristup servisu koji će vam direktno streamovati igre na vaš TV prijemnik. Poseduje dva USB konektora za kontrolere (gamepad) ili umesto njih možete priključiti tastaturu i miša ako vam više odgovara takva kombinacija tokom igranja.

Mikrokonzola samo šalje vaše komande preko interneta i prima video sadržaj koji reprodukuje na vašem TV prijemniku. Korisnici koji poseduju neki od novijih LCD televizora posebno će uživati u igrama, zbog veličine rezolucije koju mogu da prikažu u odnosu na običan TV prijemnik. Za uživanje u HD rezolucijama potrebna vam je minimalno 5mbps konekcija, dok za običnu TV rezoluciju (SD) biće dovoljna i 1.5mbps konekcija.

Gamepad odnosno kontroler OnLive servisa izgleda moderno i veoma lepo. Dosta podseća na xbox gamepad. Poseduje osnovne komande pored kojih ima dodate i kontrole za multimediju.

 

 

Za stramovanje sadržaja na PC računar nije vam potrebna mikrokonzola i kontroler. Sve što je potrebno jeste mali OnLive plug-in za web browser (Firefox, IE, itd.). Pomoću njega OnLive servis vrši sva potrebna streamovanja na vaš računar. Opet u zavisnosti koliku rezoluciju želite u igranju zavisi i brzina internet konekcije koju ćete morati da platite.

princip rada:

Ovaj servis je trenutno u beta fazi testiranja. Očekuje se da će početi sa radom krajem godine i biće dostupan samo u određenim delovima Severne Amerike.

Iako ovo deluje kao još jedan u nizu web 2.0 servisa i projekata, a kao takav navikli smo da uživamo u svim blagodetima nove tehnologija koja sve svoje mogućnosti pruža svojim korisnicima besplatno. Međutim, ovde je stvar manje socijalno a više kapitalistički orijentisana.

Pa zar niste primetili da je web 2.0 totalno socijalistički orijentisan, da ne kažem komunistički :) Sve je svačije i ništa se ne plaća!

Naravno, da ovaj projekat u svom kodu sadrži i gene socijalizacije, kao što je multiplayer, čatovanje, razmena v-klipova najnovijh ultra-cool killova iz raznih igara, ali je ipak potrebno izdvojiti i nešto $. Biznis model na kome je koncipiran ovaj servis ima za cilj pored kupovine i iznajmljivanje igara. Pored toga moguće je i igranje Demo-a. Prednosti iznajmljivanja se ogledaju u tome što ne bi morali da platite punu cenu za igru. Dok je igrate vi shvatite da vam se ta igra ipak ne sviđa i jednostavno prekinete sa igranjem. Do sada, kada su u pitanju originali, morali ste da platite kompletno igru i ako vam se ne bi svidela ne bi imali mogućnost zamene ili povratka novca.

Sada ste u prilici da selektujete igru koja vam se čini interesantnom i jednostavno izaberete period u okviru koga ćete je igrati (3 dana, 7 dana, mesec dana, ...) Cena iznajmljivanja zavisi od samog perioda. Za sada nisu poznate cene iznajmljivanja. Pored toga, zna se da će se servis kao servis plaćati na mesečnom nivou,  pored cene igranja i iznajmljivanja igara.

Malo skupo, zar ne?

Oni to opravdaju činjenicom da vi zbog toga više nikada nećete morati da unapređujete vaš PC ili konzolu. Novac koji bi uložili u novu grafičku, procesor, RAM ili kompletno nov računar, jednostavno bi vremenom dali njima kroz servis i tako uvek bili u prilici da igrate najsavremenije i najzahtevnije igre. Oni tvrde, da je ta cena mnogo ispod cene novog računara na godišnjem nivou.

 

karakteristike:

Oblačići, oblačići, kako ste lepi :)

Verujem da je većina vas koji trenutno čitate ovaj txt, kojih ima mnogo, do sada čula za izraz cloud computing. Tehnologija koja se sastoji iz klastera međusobno povezanih servera ogromne procesorske moći koji omogućavaju izvršavanje velikog broja aplikacija i skladištanja velike količine podataka.

Momci iz OnLive kompanije su upravo rešili da se igraju na ovoj tehnologiji. Njihovi serveri sastoje se iz stotina hiljada najsavremenijih quad-core procesora, tera i terabajta RAMa, peta i petabajta kapaciteta RAID hard-diskova, najsavremenijih SLi rešenja međusobno povezanih grafičkih kartica. Sve ovo ima ulogu, barem u teoriji, da pokreće na stotine hiljada instanci najzahtevnijih igara istovremeno.

!!? !!? !!!

 

Pored ove uloge samog izvršavanja igara, postoje i podsistemi za kreiranje video materijala koji će potom biti streamovan hiljadama korisnika. Ovo nekako kada se sabere, oduzme, pa malo i pomnoži deluje previše ambiciozno pa čak i za najsavremenije super računare. Morate uzeti u obzir da se radi o servisu koji bi navodno trebalo da opsluži na stotine hiljada ako ne i milione igrača istovremeno. Nisam napomenuo, ali ovde se NE radi o nekim specijalno dizajniranim igrama za ovakav sistem, već o postojećim PC igrama kao što su Crysis, FEAR, GTA, World In Conflict itd... Što znači da je za svakog igrača potrebna po jedna instanca igre da bi je igrao. Pored toga, potrebna video enkripcija visoke rezolucije koja će biti poslata svakom igraču posebno  nekih 30ak frejmova po sekundi. Sve ovo dodatno uvećava procesorske zahteve.

 

prednosti:

Svakako da ovaj servis ima neke prednosti, ali i nedostatke (koje tek treba videti). Moguće je da se nalazimo na pragu revolucije u industriji igara ili je ipak možda samo reč o nekom novom hype-u. U svakom slučaju dobro je da sagledamo šta ovaj novi koncept omogućava:

  • mogućnost igranja najsavremenijih igara na prosečnom PC-u
  • više nije potrebno upgrade-ovati PC kako bi se igrale nove igre
  • mogućnost igranja PC igara na TV-u
  • rešavanje problema piraterije putem ovog servisa (ovo više odgovara izdavačima, ali svakako je prednost)
  • izdavači putem ovog servisa mogu bolje plasirati svoje proizvode
  • pristup velikom broju igara na jednom mestu
  • relativno jeftina cena igranja i mogućnost da se igra proba pre kupovine

 

nedostaci:

Izgleda, barem za sada, da ovaj servis ima više nedostataka nego prednosti, ali ostaje na vremenu da izda svoj poslednji sud:

  • usled pada servera i nedostupnosti servisa, niste u mogućnosti da igrate igru, za razliku lokalno instalirane igre
  • kupovinom igre putem servisa kupujete neograničeno vreme igranja, ali ne dobijate hard-copy vaše omiljene igre, odnosno kutiju sa diskovima i dokumentacijom, što većini igrača koji sakupljaju originale to može da predstavlja veliki problem, sobzirom da je već plaćena cena igre (koja može biti manja od one u retail verziji)
  • ukoliko vi izgubite konekciju sa internetom, usled tehničkih problema kod vašeg provajdera, opet niste u prilici da igrate igru
  • postoji opasnost od gubitka vaših podataka na serveru, usled čega svi save-ovi mogu da nestanu!
  • moguće je da će proizvođači igara početi da kreiraju igre koje koriste sve prednosti dostupnosti ovako jakog sistema, usled čega bi bilo potebno kreirati drugu verziju igre za korisnike koji žele da imaju svoju kopiju (što dodatno povećava troškove razvoja)
  • takođe, moguće je da proizvođač kreira dobru igru za ovakav sistem, gde se javlja nemogućnost kreiranja istog naslova za PC sa ograničenim resursima. Vremenom bi se javile igre koje su samo dostupne putem ovog servisa, što izoluje igrače koji ga ne koriste
  • sama cena igranja, kada se sve sabere postaje dosta velika ako se uzme u obzir cena internet konekcije, cena servisa, cena igre
  • plaćanjem ovog servisa, plaćate unapređenje sistema računara OnLive kompanije umesto svog ličnog računara

 

 

 

zaključak:

Ne bih da budem skeptičan i da ne budem otvoren prema tehnologijama budućnosti. Možda sam previše zaljubljen u tehnologiju sadašnjosti, koja me može izneveriti u budućnosti. Ali postavlja se pitanje da li je stvarno jeftinije ovako igrati igre ili je ovo možda neki novi biznis model koji se predstavlja kao bolji i jeftiniji, ali je zapravo na duge staze neverovatno skup.

Da li je kupovina novog računara svakih 3 – 5 godina i kupovina originalnih naslova skuplja od ovog servisa?

Koliko je stvarno moguće da taj video stream bude toliko kvalitetan u realnom vremenu?

Da li će stvarno ti serveri izdržati izvršavanje ogromnog broja igara bez lagovanja gde svaka igra zahteva dosta računarskih resursa?


Pozivam sve zainteresovane da se uključe u razradu ove teme putem komentara, jer ko zna možda smo na pragu revolucije, ovde imate priliku da uđete u istoriju svojim prvim komentarom ove (r)evolucionarne tehnologije :)